Pisanie i czytanie horoskopów

Ludzie mają różne podejścia do wróżb. Większość z nas traktuje je z większym lub mniejszym dystansem, a grono osób przekonanych o tym, że przepowiadanie przyszłości jest jak najbardziej możliwe, jest stosunkowo niewielkie. Tak naprawdę, niemal każdy z nas zajrzy od czasu do czasu do horoskopu, który przypadkowo znajdzie w gazecie czy też w sieci.

Zapewne większość ludzi powiedziałaby, że robi to tylko dla zabawy, jednak zdaje się, że nie do końca jest to prawda. Zawsze miło jest przeczytać w horoskopie, że w najbliższym czasie dostaniemy awans w pracy, poznamy miłość swojego życia czy też przeżyjemy ciekawą przygodę. Tego typu treści przemycane są w horoskopach bardzo ostrożnie, żeby mogły być zaakceptowane przez jak najszersze grono czytelników.

Rzadko kiedy mówi się tam coś wprost, no bo taką wróżbę bardzo łatwo jest potem zweryfikować. Gdybyśmy na przykład przeczytali, że dnia 23 marca w sklepie mięsnym spotkamy kobietę, w której się zakochamy i że będzie ona wysoką brunetką, to raczej byśmy w to nie uwierzyli. Jeśli jednak tekst ten brzmiałby na przykład tak: „istnieje szansa na to, że w najbliższej przyszłości twoja ścieżka przetnie się ze ścieżką osoby, która może stać się dla ciebie najważniejsza na świecie”, to zapewne poczulibyśmy się z tym dobrze, ponieważ mętna perspektywa zaistnienia jakiejś pozytywnej sytuacji lepiej działa na naszą wyobraźnie i percepcję.

Niestety, horoskopy specjalnie pisze się właśnie w ten sposób, bo w innym wypadku mało kto by je w ogóle czytał.