Hina – Matsuri

Bardzo interesującym świętem obchodzonym w Japonii jest Hina – Matsuri, czyli święto dziewcząt. Przypada ono każdego roku, a dokładnie ma miejsce trzeciego dnia, w dodatku trzeciego miesiąca roku. 3 marca jest więc symboliczną datą, kiedy to Japończycy modlą się w intencji dziewcząt, aby były zdrowe, szczęśliwe, prawidłowo rozwijały się zarówno fizycznie, jak i duchowo, a także cieszyły się w życiu jak największym powodzeniem.

W dniu Hina – Matsuri, większość rodzin japońskich, w których wychowują się dziewczęta, ma w zwyczaju wystawiać specjalny zestaw lalek. Co ciekawe, te figurki (w sumie jest ich 17) są sobie przekazywane przez kolejne pokolenia. Zakup takiego zestawu to niemała kwota, gdyż sięga wartości około miliona jenów.

Już samo to świadczy o dużej wadze przywiązywanej do tych symbolicznych lalek. Jeżeli nie ma ich jeszcze w rodzinie, to przyjęło się, iż dziadkowie kupują je swojej wnuczce w jej pierwsze święto Hina-Matsuri. Co istotne, te lalki nie służą do zabawy, mają znaczenie symboiczne i należy je zdjąć z widoku najpóźniej trzy dni po święcie dziewcząt.