Czym różni się nauka na uczelniach wyższych od tej w szkole średniej?

Trychologia - studia w Poznaniu

Osoby rozpoczynające studia mogą być w lekkim szoku, gdyż podejście do nauczania na studiach zasadniczo różni się od tego, które znamy ze szkoły średniej. Zajęcia nie trwają tu tylko 45 minut, ale zazwyczaj 90 minut i to bez przerwy, w skrajnych przypadkach nawet dłużej.

To jednak nie jedyna różnica! Przede wszystkim nacisk kładzie się na omawianie nowych tematów i zagadnień, więc większość wykładowców unika powtórek. Dużym problemem dla części studentów może być fakt, iż na niektóre ćwiczenia musimy przygotować się samodzielnie.

Dodatkowo nasza wiedza czasami zostanie sprawdzona na samym wejściu i w przypadku niezaliczenia testu wstępnego, nie będziemy dopuszczeni do uczestniczenia w zajęciach. Dużym plusem dla części studentów jest fakt, iż obecność na większości wykładów nie jest obowiązkowa.

Część wykładowców robi wyjątek od tej reguły i musimy być tego świadomi, gdyż konsekwencją może być niezaliczenie przedmiotu. W odróżnieniu od szkoły średniej, bardzo rzadko na studiów prowadzi się odpytywanie żaków przy tablicy.