Czy cokolwiek zapisane jest w gwiazdach?

Są ludzie głęboko przekonani o tym, że naszym losem rządzi przeznaczenie, które czasami możemy przynajmniej częściowo poznać. Czasami mówi się, że coś jest zapisane w gwiazdach, czyli jakby z góry ustalone. Żeby móc dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i swoim przeznaczeniu, trzeba zasięgnąć opinii ludzi zajmujących się wróżeniem, bo ponoć mają oni specjalne zdolności, które pozwalają im dostrzegać to, co się jeszcze nie wydarzyło.

Przeznaczenie kojarzone jest zazwyczaj pozytywnie albo neutralnie, chociaż tak naprawdę trudno doszukiwać się w nim czegoś dobrego. Jeśli faktycznie wszystko zapisane jest w gwiazdach, to od naszych decyzji nie zależy absolutnie nic, z tym trudno byłoby się nam pogodzić. Owszem, można uważać, że przeznaczenie dotyczy tylko części naszego życia, że jest nam przeznaczona dana osoba lub też jakaś misja o wielkim znaczeniu.

Dlaczego jednak inne kwestie nie miałyby być wówczas również zapisane w gwiazdach? Patrząc na tę kwestię zdroworozsądkowo, można doszukać się tutaj pewnej niekonsekwencji. Ogólnie rzecz biorąc, można się głowić nad tym, czy nasz los zapisany jest w gwiazdach i czy można go odszyfrować za pomocą wróżb, jednak takie rozważania nie wniosą do naszego życia żadnych istotnych kwestii. Mało tego, wiara w przeznaczenie może negatywnie na nas wpłynąć.

Jeśli uwierzymy, że dana kobieta lub dany mężczyzna są nam przeznaczeni, to możemy potem czekać na nich resztę życia, nie zaznając prawdziwego szczęścia.