Brytyjskie maniery

www.zbigniewpreisner.pl szczepionki Dietetyk Poznań

Współcześnie, kiedy coraz więcej Polaków odwiedza, bądź też na stałe zamieszkuje Wyspy Brytyjskie, wypada dobrze znać panujące tam obyczaje. Anglicy to ludzie z reguły powściągliwi, zdystansowani.

Odznaczają się oni dużą uprzejmością w stosunku do innych, a także wyraźną samodyscypliną połączoną z poczuciem humoru. Co prawda, wśród młodych Brytyjczyków coraz więcej jest osób, które burzą ten wzorowy obraz obywatela angielskiego, jednak wciąż wielu jest jeszcze ludzi, żyjących zgodnie z tradycjami i etykietą.

Brytyjczycy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni witają się przeważnie między sobą za pomocą gestu uściśnięcia dłoni. Wśród znajomych można natomiast pozwolić sobie na pocałunek w policzek (kobiety) lub też uścisk obu dłoni (mężczyźni).

Brytyjczycy mają w zwyczaju ustawianie się w kolejkę – czy to na przystanku, w sklepie, czy do metra. Nie ma czegoś takiego jak przepychanki i tłoczenie się.

Uniwersalnym tematem do rozmowy jest zawsze aktualna pogoda. Nie wypada natomiast rozmawiać w towarzystwie o takich sprawach, jak polityka, czy religia.